Lāzeri zobārstniecībā ir revolucionārs un nesāpīgs risinājums, kas iznīcina baktērijas un palīdz uzturēt zobus veselus ilgu laiku. Lāzera tehnoloģiju izmantošana nu jau ir starp vadošajām ārstēšanas metodēm cīņā ar periodonta slimību.
Kas ir periodontīts un kāpēc tas jāārstē?
Periodontālās saslimšanas var skart visu vecuma pacientu grupas. Smaganu asiņošana un smaganu recesija ir smaganu iekaisuma un periodonta slimības pazīmes, ko izraisa baktēriju klātbūtne un iekaisums smaganu audos. Pārsvarā gados jauniem pacientiem novēro iekaisumu smaganu audos, kas izpaužas kā smaganu asiņošana un to dēvē par gingivītu. Šo slimību var izārstēt, ja pacients turpmāk cītīgi kopj mutes dobumu, kā arī regulāri apmeklē zobu higiēnistu. Ja iekaisums smaganu audos netiek ārstēts, notiek pakāpeniska zobu balstošo kaulaudu noārdīšanās, ko sauc par periodontītu. Šo slimību izārstēt vairs nevar, bet var tikai apturēt un novērst tās izpausmes, ar nosacījumu, ka pacienta mutes dobuma higiēna ievērojami uzlabojasKā notiek periodontīta arstēšana ar lāzeri?
Klasiski periodontīts tiek ārstēts ar antibakteriāliem preperātiem un pat ķirurģisku iejaukšanos. Savukārt lāzer periodontoloģija ir salīdzinoši neilga procedūra un ar ātru iedarbību – vienas zonas apstrāde ilgst tikai dažas minūtes, un rezultāti ir redzami jau pēc pirmās procedūras. (piemēram, smaganu asiņošana izzūd jau nākamajā dienā). Tikpat būtiski ir tas, ka ar lāzertehnoloģiju ir iespēja izārstēt smaganas grūti pieejamās vietās, kur nav iespējamas tikt galā ar citām metodēm.Smaganu slimībām progresējot, nelielā dabiskā sprauga starp smaganām un zobiem var palielināties, veidojot padziļinājumus, ko sauc par periodonta kabatām, kuras var piepildīties ar aplikumu un baktērijām. Kabatām padziļinoties, bieži vien ir nepieciešamas ķirurģiskas procedūras, lai piekļūtu šīm dziļajām infekcijas zonām.
Ķirurģiskie lāzeri piedāvā jaunu alternatīvu skalpeļa ķirurģijai, kas ļauj veikt šādas procedūras ātrāk un mazāk traumējoši. Lāzera šaurais gaismas stars, atpazīstot specifiskos baktēriju pigmentus, noņem tikai slimos smaganu audus bez iegriezumiem un ar minimālu veselo audu bojājumu. Lāzera pulsējošā enerģija ne tikai precīzi nosaka un iznīcina slimos audus, bet arī ierobežo pārmērīgu siltuma uzkrāšanos, kas var arī sabojāt veselus audus. Lāzers arī ierobežo asiņošanu, nodrošinot asinsvadu koagulāciju. Rezultātā ir mazāk audu pārrāvuma un bojājumu, mazāk asiņošanas un nav vajadzības pēc šuvēm. Kad operatīvais lauks ir rūpīgi iztīrīts, lāzera radītais siltums hermetizē audus, veidojot asins recekli. Tas palīdz novērst baktēriju atkārtotu iekļūšanu un atkārtotu inficēšanu apstrādātajā zonā. Lāzera spēcīgā baktericīdā iedarbība un tūlītēja audu koagulācija veicina ātru brūču sadzīšanu un samazina pēcoperācijas komplikāciju risku.
Bet vai tā ir tikpat efektīva kā tradicionālā procedūra? Vairāki pētījumi liecina, ka panākumu rādītāji ir vienlīdzīgi kā ar parasto ķirurģiju. Un pacienti ar lāzerterapiju norāda uz mazāku sāpju un diskomforta sajūtu pēc tam ar ātrāku atveseļošanās laiku.
Kāpēc izvēlēties lāzerterapijas ārstēšanu?
Būtisku lomu periodontoloģijā ieņem zobārstniecības lāzeri, kas ir zema emisijas enerģija un īpaši drošā veidā mijiedarbojas ar mērķa zonām. Lāzeri nodrošina ātru, vienkāršu un ļoti efektīvu ārstēšanu tādām procedūrām kā dziļo smaganu kabatu slēgtā kiretāža, smaganu plastika, smaganu pigmentācijas noņemšana, zoba kroņa daļas pagarināšana u.c. Fotona divu viļņu garuma Er:YAG un Nd:YAG zobārstniecības lāzeri ir ideāli instrumenti, lai veiktu visdažādākās ar lāzera palīdzību veiktas periodonta procedūras minimāli invazīvā un izmaksu ziņā izdevīgā veidā.Periodontālā lāzerterapija ir minimāli invazīva procedūra, kas ir būtisks uzlabojums salīdzinājumā ar parasto operāciju. Lai novērstu baktēriju uzkrāšanos dziļās smaganu kabatās, smagākos periodontīta gadījumos nepieciešama ķirurģiska ārstēšana – tiek veikta neliela operācija ar mērķi pilnībā piekļūt zoba saknes citādi neaizsniedzmām vietām, pilnībā notīrot un nogludinot saknes virsmu. Savukārt, ar lāzera staru ir ērti piekļūt iekaisušajiem smaganu audiem un noņemt aplikumu no zoba saknes.
Kādas lāzer tehnoloģijas izmanto periodontīta ārstēšanā?
Periodontālās slimības ārstēšanai Fotona’s TwinLight® Periodontal Treatment (TPT) ir visaptveroša un minimāli invazīva periodonta terapija, kas ietver divus visefektīvākos zobārstniecības lāzera viļņu garumus: Er:YAG un Nd:YAG. TwinLight® pieeja nodrošina viļņa garuma optimizētu ārstēšanu periodonta terapijai (piemēram, WPT™), kas rada optimālus apstākļus periodonta audu dziedināšanai. Turklāt TPT novērš infekciju un veicina kabatas dziļuma samazināšanos.
1. solis: Nd: YAG lāzers noņem slimo periodonta kabatas epitēlija oderi jeb gļotādas pārklājslāni un uzlabo piekļuvi saknes virsmai.
2. solis: Er: YAG lāzeru izmanto, lai rūpīgi noņemtu mikrobu bioplēvi un cieto aplikumu no saknes virsmas.
3. solis: Nd: YAG lāzera enerģija tiek izmantota, lai koagulētu un veicinātu stabila asins recekļa veidošanos.
Kādi ir ieguvumi ārstējot periodontītu ar lāzeri?
• Nekavējoties novērš smaganu asiņošanu.
• Attīra un sterilizē dziļās periodonta kabatas, bez iegriezumiem, diskomforta un sāpēm.
• Visbiežāk izmanto mazāk anestēziju un arī ķirurģiskā iejaukšanās vairs nav nepieciešama.
• Samazina vai novērš zobu izkrišanas risku.
• Atjauno kaulus, nodrošinot ātrāku dzīšanu un izcilus klīniskos rezultātus
• Palielina periodonta ārstēšanas panākumu līmeni un samazina sāpes pēc ārstēšanas.
• Atveseļošanās un dziedināšanas laiks ir īsāks, arī pēcoperācijas diskomforts.
Zobu aprūpe pēc terapijas
Jūsu atveseļošanās laiks un zobu aprūpe pēc terapijas būs atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram, lāzerterapijas ārstēšanā izmantotā viļņa garuma un veselības stāvokļa. Pēc lāzerterapijas pēcoperācijas aprūpe būs individuāla jūsu dziedināšanas procesam, un zobārsts sniegs jums konkrētas vadlīnijas.
Parasti uzreiz pēc periodonta lāzerterapijas var rasties šādi simptomi:• Jūsu smaganu audu krāsas izmaiņas.
• Viegls pietūkums lāzera apstrādes vietā.
• Neliels apstrādāto audu un zobu jutīgums.
• Nepatīkama garša no izrakstītā mutes skalošanas līdzekļa.
Jāņem vērā, ka šie simptomi, nav salīdzināmi ar pašsajūtu, ja periodontīts tiek ārstēts ar ķirurģisko iejaukšanos.
Mēs iesakām atveseļošanās laikā ēst mīkstu, bet barojošu pārtiku. Izvairīties no īpaši karstiem un pikantiem ēdieniem, kā arī košļājamām gumijām, cietajām konfektēm, cepumiem, čipsiem un citiem kraukšķīgiem ēdieniem, lai jūsu smaganas varētu atveseļoties bez traucējumiem.
Arī mutes dobuma higiēnas rutīnas ievērošana arī pēc periodonta terapijas ir ļoti svarīga, lai izvairītos no infekcijas atkārtošanās. Zobārsts sniegs norādījumus par to, kā vislabāk rūpēties par lāzerterapijas ārstēšanas vietām, kā arī visu mutes dobumu. Bet kopumā zobu tīrīšana divas reizes dienā, smaganu tīrīšana vienu reizi dienā ar zobu diegu, ūdens zobu apūdeņotāju vai citu starpzobu tīrīšanas līdzekli un regulāra skalošana ar pretmikrobu mutes skalošanas līdzekli būs jūsu augstākās klases mutes kopšanas pamatpīlāri, kas būtu jāievēro regulāri.
Ir neticami redzēt, cik tālu ir attīstījusies zobārstniecība, un mazāk sāpīga un mazāk invazīva smaganu slimību ārstēšanas iespēja ir tik pieejama un vilinoša. Ja, ideja par smaganu lāzerķirurģiju var izklausīties jums piemērota, pieņemot šo lēmumu, vislabākais ir meklēt konsultāciju pie uzticama zobārsta. Ja tāds Jums vēl nav, tad klīnikā Denta ir vairāki zobārsti ar padziļinātām zināšanām jaunāko tehnoloģiju lāzerzobārstniecībā.