Zobu silanti – pārbaudīta metode zobu aizsardzībai pret kariesu!
un pasargājiet savus zobus ilgtermiņā.
Zobu silanti – pārbaudīta metode zobu aizsardzībai pret kariesu!
un pasargājiet savus zobus ilgtermiņā.
Viena zoba pārklāšana ar silantu pirms tam to apstrādājot ar lāzeri izmaksās 30 Eur vai ar ierasto pārklāšanas tehniku 10-20 Eur par zobiņu. Šī procedūra palielinās bērnu zoba aizsargspējas no cukuroto ēdienu un dzērienu destrūktīvās ietekmes. Vissvarīgāk silantus ir uzklāt 6-7 gadu vecumā uz pirmajiem patstāvīgajiem sānu zobiem jeb tā saucamajiem sestajiem un septītajiem. Kad 11-13 gadu vecumā maiņas sakodiena laikā izšķiļās pārējie sānu zobi, tos arī ir svarīgi pasargāt un pārklāt ar zobu silantiem.
Arī mazākiem bērniem 3-5 gadu vecumā ir ieteicams piena zobiņus pārklāt ar silantiem, lai tos pasargātu.
Īpaši, svarīgs un noderīgs silantu pārklājums būs zobiem, kuri ir tiko izšķīlušies vai tuvāko četru gadu laikā pēc zobu izšķilšanās, jo šajā periodā ir ļoti liela iespējamība iegūt zoba bojājumu savas nepietiekamās mineralizēcijas dēļ.
Šādi izskatās lielais dzeroklis ar ļoti izteiktām rieviņām, jeb fissūrām.
Zobam ir anatomiskā nosliece dabūt kariozo bojājumu.
Un tā izskatās zobs, kurš ir pasargāts no kariesa.
Zobs ir gluds un nebojājās.
Zobārstniecības silanti ir speciāli ražoti šķidrie materiāli, kas perfekti aizsniedz zobu rieviņu dziļumus, mehāniski nobloķējot kariesa uzņēmīgās vietas.
Zobārsts notīrā zobu ar birstīti un pastu, apstrādā ar skābi lai uzlabotu silanta fiksāciju, noskalo, izžāvē, un ielēj silantu rieviņās, tad sacietinā ar gaismu. Pārbaudā vai tas netraucē sakodienā.
Līdz pat 90 % bērnu uz patstāvīgajiem zobiem izveidojas zobu rieviņu kariess. 44% bērnu, tas izveidojas uz piena zobiem.
Zobu rieviņas, – jeb zobu fissūras savas izteiktās anatomijas dēļ, spēj uzkrāt zobu aplikumu, kas tālāk veicina zobu kariesa veidošanos. Ar laiku, tas progresē, radot sāpes un iekaisumu.
Vissvarīgāk silantus ir uzlikt uz patstāvīgiem sānu zobiem. Īpašos gadījumos var pārklāt arī mazos dzerokļus un augšējos priekšzobus. Viss labāk silantus ir uzklāt uz zobiem uzreiz pēc patstāvīgo zobu izšķilšanās vai 4 gadu laikā pēc, kad ir vislielākais risks zobam dabūt bojājumu, savas nepietiekamas mineralizācijas dēļ.
Silantus periodiski ir jāvēro. To dara zobārsts kārtējās zobu pārbaudes laikā. Latvijā valsts apmaksāta zobārstu bērni var apmeklēt reizi gadā un šī iespēja ir jāizmanto, pat tad kad vizuāli šķiet, ka ar zobiem viss ir kārtībā. Bērns pierod pie zobu pārbaudēm un psiholoģiski vieglāk sāk pārnest vizīti pie zobārsta.
Protams, silantiem var dabūt arī viena gada garantiju. Ja silants ir zaudējis savu veselumu, ir daļēji atdalījies, vai nokritis, tas ir jāatjauno.
Statistiski pa trīm gadiem nokrīt ap 13% silantu. Piecu gadu laikā 23% izkrīt, kas ir uzlikti uz pastāvīgiem lieliem dzerokļiem. Silanti uz piena zobiem turas labāk, bet liela nozīme ir zobu anatomijai.
Dažos gadījumos, kad ir neliels zobu kariess, un tas nav dziļš, lai konstatētu kavitātes veidošanos, var uzlikt zobu silantu. Tas hermētiski iekonservē bojājumu un kariess neattīstās. Pēc veiktiem pētījumiem, kariess ir pilnīgi apstājies 83% pacientu pirmā gadā!