1) Kad ir nepieciešama kanālu ārstēšana?
Zobs sastāv no vairākiem slāņiem. Ārējais slānis ir emalja, tad seko dentīns un dziļāk atrodas pulpa jeb tā saucamais zoba nervs. Kad zobam ir izveidojies dziļš caurums jeb kariess, baktērijas nokļūst dziļākajā slānī (pulpā). Kad baktērijas ir sasniegušas pulpu, rodas akūtas sāpes un ir nepieciešama kanālu ārstēšana.
Ja kanālu ārstēšana netiek uzsākta savlaicīgi, tad iestājas neliels miera periods, kurā sāpes pacientu vairs neuztrauc. Taču šajā laika posmā baktērijas un to saražotie produkti nokļūst tālāk pa sakņu kanālu sistēmu uz saknes galu, kā rezultātā izveidojas jau nopietnāki simptomi, kā tūska un izteiktas sāpes uzkožot. Šādos gadījumos arī veic sakņu kanālu āstēšanu. Ir arī citi atsevišķi gadījumi, kad ir nepieciešama kanālu ārstēšana, piemēram, pēc zobu traumām.
2) Kad ir nepieciešama kanālu pārārstēšana?
Kanālu pārārstēšana ir sarežģītāks process nekā primārā ārstēšana. Tā tiek veikta zobiem, kuriem jau pirms tam ir veikta kanālu ārstēšana, bet ir izveidojies jauns iekaisums.
Dažkārt primārā ārstēšana nav bijusi optimāla vai ir bijušas kādas anatomiskās variācijas, kas apgrūtināja primāro ārstēšanu. Nereti uz zoba esošā restaurācija (kronis vai plomba) ar laiku ir nolietojusies un nav laicīgi samainīta pret jaunu restaurāciju. Tādējādi baktērijas no mutes dobuma var tikt garām iepriekšējam sakņu kanāla pildījumam, izveidojot jaunu iekaisuma perēkli.
3) Kapēc izvēlēties endodontiju, nevis zoba ekstrakciju?
Endodontija jeb sakņu kanālu ārstēšana sniedz iespēju pacientam saglabāt savu zobu. Tādējādi var izvairīties no dāžādām komplikācijām, kas var veidoties pēc zoba ekstrakcijas jeb izraušanas (nepietiekams kaula līmenis, blakus zobu migrācija u.c.).
Protams, ir situācijas, kad zobam ir slikta ilgtermiņa prognoze un endodontija nebūs optimālākais variants; piemēram, nepietiekams atlikušo zoba audu daudzums, kas apgrūtina zoba atjaunošanu ar kvalitatīvu un funkcionālu restaurāciju.
4) Kas notiek ar zobu pēc kanālu ārstēšanas?
Tas tiek atjaunots ar kādu no restaurāciju veidiem (piemēram, ar kroni vai plombu) un pacients turpina izmantot savu zobu kā pirms tam, sekojot līdzi iekaisuma dzīšanas procesam regulārajās zobārsta vizītēs.
5) Kā veidojas kanālu ārstēšanas cena?
Cena kanālu ārstēšanai var būt ļoti atšķirīga. Jāņem vērā, vai tā ir primārā kanālu ārstēšana vai pārārstēšana, kas ir sarežģītāks un dārgāks process. Vēl jāņem vērā kanālu skaits – ja tiek ārstēts priekšzobs ar vienu kanālu, tad izmaksas būs mazākas, bet ja tie ir sānu zobi ar 3 vai 4 kanāliem, tad darba apjoms, sarežģītība un līdz ar to arī izmaksas būs lielākas.
6) Kādas ir pacienta sūdzības gadījumā, kad ir nepieciešama kanālu ārstēšana?
Akūtajā stadijā pacientam biežākās sūdzības ir par izteiktām zoba sāpēm uz aukstu vai karstu, dažkārt sāpes palielinās uz vakarpusi (nakts sāpes). Nereti zoba sāpes ir tik spēcīgas, ka nepieciešama pretsāpju zāļu lietošana. Ja kanālu ārstēšana nav uzsākta savlaicīgi vai arī zobam ir nepieciešama kanālu pārārstēšana, tad biežākās sūdzības ir par sāpēm uzkožot vai pieskaroties zobam; nereti tā arī ir izteikta tūska vai strutu bumbulītis (fistula) pie zoba.
7) Vai zoba sakņu kanālu ārstēšana ir sāpīga?
Ārstējot kanālus, pacientam tiek veikta lokālā anestēzija, kas novērš sāpes. Tomēr pacientam ar akūtām sāpēm zobs ir ļoti sakairināts, tādēļ var būt nepieciešama papildu anestēzija, lai pilnībā novērstu zoba sāpes.
8) Vai zobu sāpes vienmēr norāda uz to, ka ir jāārstē kanāli?
Zobu sāpes ne vienmēr ir rādītājs, ka nepieciešama sakņu kanālu ārstēšana. Zobam var būt dažāda rakstura sāpes. Ja zobs sāp uz saldu, tad šādam zobam būs nepieciešama jauna plomba, nevis sakņu kanālu ārstēšana. Ja zobs ir jutīgs uz aukstu kairinātāju, tad jāizvērtē, vai zoba jutīgumu nav izraisījusi atkāpusies smagana. Ja zobs sāp ēdot/uzkožot, tad jāizpēta, vai zobam nav plaisa.
Nereti tūska pie zoba var izveidoties no ēdiena paliekām, ko pacients nav varējis veiksmīgi iztīrīt – šādā gadījumā būtu nepieciešama smaganu kabatu tīrīšana, nevis sakņu kanālu ārstēšana. Respektīvi, zoba ārstēšanas veids ir atkarīgs no sāpju iemesla, kas ne vienmēr ir sakņu kanālu iekaisums.